Na czym zbudowano dzisiejszy Goleniowski Dom Kultury? Oczywiście – na powojennych ruinach.
Nie kończą się problemy z siedzibą Goleniowskiego Domu Kultury i jej najbliższym otoczeniem. Jak dzisiaj informowaliśmy, zapada się nie tylko budynek, który już ponad rok temu został częściowo wyłączony z użytkowania, ale także biegnący przy nim chodnik. Wody opadowe wypłukują podłoże, a pod kostką polbrukową widać spore puste przestrzenie, do których w każdej chwili zawalić może się spory fragment ciągu komunikacyjnego.
Zdarzenia takie nie powinny dziwić nikogo, kto choć z grubsza zna historię Goleniowa. Wiadomo bowiem, że śródmieście niemieckiego wówczas Gollnow zostało mocno zniszczone w marcu 1945 roku, gdy miasto zostało zdobyte przez nacierającą od wschodu Armię Czerwoną. Jak wyglądały nieco później okolice obecnej siedziby GDK, widać na wykonanych tuż po wojnie zdjęciach. W miejscu tym stał wówczas ponoć spory obiekt gospodarczy.
Budowa obecnej siedziby GDK, w której wcześniej funkcjonował otwarty w 1973 roku Klub Garnizonowy, zaczęła się około 25 lat po wojnie. Najpewniej piwnice i fundamenty wcześniejszych zabudowań po prostu zasypano (pytanie czym i na ile dokładnie), a potem posadowiono na nich nowy obiekt. Historia tego miejsca przypomina o sobie wraz z lejącą się z rynien wodą.