Pod sufitem Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie zawisła połowa jachtu Hanse 311, produkowanego w Goleniowskim Parku Przemysłowym.
Balastowe jachty grupy HanseYachts to jednostki stworzone z myślą o żegludze morskiej i na wodach przylądowych. Okazuje się, że znaleziono dla nich jeszcze inne zastosowanie.
Jak się okazuje, jeden z modeli produkowanych w działającej w Goleniowskim Parku Przemysłowym fabryce HanseYachts, a konkretnie Hanse 311, będzie jednym z największych eksponatów w Morskim Centrum Nauki (MCN) w Szczecinie, którego otwarcie dla zwiedzających zaplanowane jest na wiosnę 2023 roku. Jacht, a właściwie jego połowa, już zawisł pod sufitem MCN, w pobliżu planetarium.
– Przepołowiony eksponat pokazuje, jak wygląda wnętrze prawdziwej pełnomorskiej jednostki balastowej. Dzięki temu każdy może zobaczyć jej wnętrze i wyobrazić sobie żeglarską codzienność osób, którzy z niej korzystają. Można również zobaczyć, jak zbudowany jest kadłub jachtu, jak jest wyposażony i jak montuje się grodzie, by jednostka była funkcjonalna i bezpieczna – mówi Maciej Twardowski, dyrektor zarządzający w podgoleniowskim zakładzie.
Jacht zawisł nad holem wejściowym, będzie widoczny dla każdego zwiedzającego MCN. Łódź ma długość 9,45 metra, powierzchnia ożaglowania może sięgać ponad 60 metrów kwadratowych, jednocześnie jachtem może płynąć 6 osób.