Coraz grubszą warstwą mchu i innych narośli pokrywa się stojący od lat w parku miejskim przy ul. Szczecińskiej Kamień Pamięci. To proces naturalny, pytanie czy pożądany.
Kamień Pamięci znajduje się w centralnej części parku. Ustawiony został tam w 50. rocznicę zakończenia II wojny światowej, czyli w 1995 roku, a poświęcony jest “pamięci wszystkich, którzy na zawsze spoczęli w Ziemi Goleniowskiej”. Właśnie taka inskrypcja w pięciu językach (polskim, czeskim, niemieckim, hebrajskim i rosyjskim) znajduje się na tablicach okalających pomnik.
Przed laty, dodajmy, odbywały się pod kamieniem okolicznościowe uroczystości, z czasem i one trafiły jednak do lamusa. Wygląda na to, że zapomniano też o samym “pomniku”, głaz obecnie upstrzony jest bowiem z daleka widocznymi zielonymi plamami mchów i innymi odbarwieniami. Nie jest to raczej zamierzony proces, o Kamieniu Pamięci po prostu na co dzień się nie pamięta.
Na marginesie, niewielu goleniowian pamięta o tym, że w czasach niemieckiego Gollnow głaz stał w parku przy obecnej ul. Wojska Polskiego i sławił imię Adolfa Hitlera (vide ostatnie zdjęcie w galerii). Po wojnie widoczne na nim swastyki przerobiono na “szachownice”, a pozostałe napisy zniszczono. Do dzisiaj ich pozostałości odnaleźć można na spodniej stronie kamienia.