Zajmujący się od lat fotografią przyrodniczą goleniowianin, Tomasz Gawroński, złapał niedawno swoim obiektywem rzadko widywanego przez statystycznego zjadacza chleba dudka.
Jak podaje strona krainaniezwyklosci.pl, dudek zwyczajny (Upupa epops) jest średniej wielkości ptakiem, którego długość ciała oscyluje pomiędzy 25 a 32 cm. Wygląd dudków jest bardzo specyficzny. Głowa, szyja oraz przednia część tułowia są pomarańczowe (określane też jako cynamonowe lub rdzawe), skrzydła i tył grzbietu w czarne i białe pasy, podobnie jak ogon. Oczywiście dudek jest najbardziej znany ze swojego czubka. W rzeczywistości jest to grzebień z piór, który ptaki rozkładają w chwilach zagrożenia, podczas godów oraz co ciekawe przy lądowaniu.
Do Polski dudek przylatuje w kwietniu i zostaje na terenie naszego kraju do września, lub nawet października. Zamieszkuje przede wszystkim tereny ze starodrzewem – z uwagi na fakt, że najchętniej gniazduje w dziuplach wiekowych drzew. Niemniej wybiera obszary położone blisko łąk, pastwisk, w dolinach rzecznych, gdzie nie ma problemów ze znalezieniem pokarmu. Stąd też możemy dudki spotkać w Puszczy Białowieskiej, gdzie goleniowianin wykonał zdjęcia, bo doskonale spełnia ona wszystkie wymagania siedliskowe tych ptaków.
Warto dodać, że Tomasz Gawroński prowadzi warsztaty fotografii przyrodniczej w czterech sprawdzonych wielokrotnie czatowniach. Zainteresowanych odsyłamy na stronę www.przyrodawobiektywie.pl.