Na 11. kwietnia przypadła w tym roku w kościołach obrządku wschodniego Wielka Sobota. Po raz kolejny z tej okazji pokarmy święcili prawosławni mieszkańcy Goleniowa.
Data Wielkanocy w Kościele wschodnim wyliczana jest nieco inaczej, niż w Kościele katolickim, zatem święto to przypada w obu obrządkach w tym samym terminie tylko raz na jakiś czas. W tym roku daty nieco się „rozjechały”, a liczna grupa mieszkających w Goleniowie i okolicach prawosławnych (oczywiście przede wszystkim Ukraińców) spotkała się w minioną sobotę przy pozostałościach po pierwszej goleniowskiej świątyni chrześcijańskiej, by kończąc przygotowania do świąt poświęcić pokarmy.
Do koszyków na taką okazję trafiają przede wszystkim jaja, paski (od Paschy – nazwy święta; wysokie, słodkie ciasta drożdżowe), artos (biały chleb pszenny pieczony na zakwasie), mięso, kiełbasy, sery, pascha – słodki deser z twarogu, żółtek utartych z cukrem, z dodatkiem rożnych bakalii.
Nabożeństwo poprowadził ksiądz z Prawosławnej Parafii św. Mikołaja w Szczecinie. Uczestniczyło w nim, jak widać na zdjęciach, sporo osób.












